Skip to content

28 Birdie WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2020

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Aug 4, 2024

Property Information

Block3004.01
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class18
DescriptionC MODEL - RIGHT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,644
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
13%
Improvement Value:$434,500
87%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,304+2.0%
2024$14,998+3.2%
2023$14,538+674.3%
2022$1,878+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,644DeedBook 6565, Page 1170Recorded8/16/2024

Property Sale

Sale
$579,900

From:

To:

DeedBook 6415, Page 1261Recorded9/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020