Skip to content

7 Allwood DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block3006
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
35%
Improvement Value:$154,500
65%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,367+2.0%
2024$7,220+3.2%
2023$6,998+1.4%
2022$6,901+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6221, Page 965Recorded6/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1958