Skip to content

13 Allwood DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1958
Other Exempt

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block3006
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
33%
Improvement Value:$166,900
67%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,352-0.2%
2023$7,369+1.4%
2022$7,267+8.1%
2021$6,724+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,728DeedBook 6478, Page 1221Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,728DeedBook 6380, Page 1358Recorded9/11/2019

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5982, Page 56

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 5481, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1958