Skip to content

23 Allwood DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block3006
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,663
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
36%
Improvement Value:$150,300
64%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277+2.0%
2024$7,132+3.2%
2023$6,913+1.4%
2022$6,817+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000
Sq Ft1,663DeedBook 6406, Page 810Recorded6/19/2020

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6129, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1960