Skip to content

44 Merritt DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block3007
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
36%
Improvement Value:$148,100
64%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+2.0%
2024$7,040+3.2%
2023$6,825+1.4%
2022$6,730+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958