Skip to content

13 Allen LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Nov 6, 2003

Property Information

Block3205
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,247
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
30%
Improvement Value:$210,700
70%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,303+2.0%
2024$9,117+3.2%
2023$8,838+1.4%
2022$8,715+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 4668, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1963