Skip to content

31 Darrah La ELawrence Township, NJ 08648

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block3301
Lot30.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1SS
Dwellings1
ZoningNC-2
Sq Footage9,882
Acreage2.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,200
29%
Improvement Value:$1,132,300
71%
Total Assessment$1,593,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,367+2.0%
2024$48,379+3.2%
2023$46,897+1.4%
2022$46,243-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 6391, Page 132Recorded12/19/2019

Property Sale

Sale
$905,000
DeedBook 4980, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1950