Skip to content

1114 Colts Circle(Unit C1114)Lawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 8, 2022

Property Information

Block3401
Lot3.01
QualifierC1114
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class37
DescriptionUNIT B
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage790
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
34%
Improvement Value:$38,700
66%
Total Assessment$58,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,819-49.0%
2024$3,567+3.2%
2023$3,458+1.4%
2022$3,410+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft790DeedBook 6509, Page 233Recorded12/9/2022

Property Sale

Sale
$138,888

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 6371, Page 1910Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 6363, Page 572Recorded4/8/2019

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 6223, Page 383Recorded7/14/2015

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 6028, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 2006