Skip to content

1121 Colts CircleLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block3401
Lot3.01
QualifierC1121
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class37
DescriptionUNIT P
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage1,075
Acreage14.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$102,800
72%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,424+2.0%
2024$4,335+3.2%
2023$4,203+1.4%
2022$4,144+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6276, Page 1653Recorded2/16/2017

Property Sale

Sale
$263,416
DeedBook 5516, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 2006