Skip to content

2931 Brunswick PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 18, 1999

Property Information

Block3507
Lot6.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3503

Building Details

Building Class---
DescriptionVOLVO OF PRIN
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage23,254
Acreage4.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,356,500
57%
Improvement Value:$1,761,700
43%
Total Assessment$4,118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$127,582+2.0%
2024$125,029+3.2%
2023$121,199+1.4%
2022$119,510+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987