Skip to content

338 Glenn AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block3509
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3502

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
37%
Improvement Value:$163,200
63%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,061+2.0%
2024$7,900+4.6%
2023$7,555+1.4%
2022$7,449+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,600DeedBook 6479, Page 240Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 6300, Page 190Recorded9/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962