Skip to content

158 Copperfield Drive

Lawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 16, 2025

Property Information

Block3901
Lot13.30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class37
DescriptionMARKET UNIT END
Dwellings1
ZoningRD-2
Sq Footage1,956
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,400
29%
Improvement Value:$212,500
71%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,322+2.0%
2024$9,135+3.2%
2023$8,855+1.4%
2022$8,732+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,956DeedBook 6598, Page 406Recorded7/21/2025

Property Sale

Sale
$347,500

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 6264, Page 204Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$351,912
DeedBook 5183, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$2,900,000
DeedBook 4735, Page 96