Skip to content

6 Princess RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1960
Industrial

Last Sale Price
$5,600,000
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block3901
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3903

Building Details

Building Class10
Description1SM WAREHOUSE
Dwellings1
ZoningMX-3
Sq Footage---
Acreage10.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,470,800
30%
Improvement Value:$3,483,800
70%
Total Assessment$4,954,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$153,494+2.0%
2024$150,422+3.2%
2023$145,814+1.4%
2022$143,782+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,600,000

From:

To:

DeedBook 6362, Page 1792Recorded4/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960