Skip to content

209 Eagles Chase DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1989

Last Sale Price
$326,500
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block3902
Lot1
QualifierC020
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3904

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO B2
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,605
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
26%
Improvement Value:$159,700
74%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+4.2%
2024$6,382+3.2%
2023$6,186+1.4%
2022$6,100+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$326,500
Sq Ft1,605DeedBook 6538, Page 610Recorded10/19/2023

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,605DeedBook 6240, Page 1339Recorded2/4/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6010, Page 329

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4584, Page 90

Property Sale

Sale
$115,990
DeedBook 2817, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1989