Skip to content

301 Talon CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1989

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 11, 2017

Property Information

Block3902
Lot1
QualifierC041
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3904

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH E-2
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
18%
Improvement Value:$69,000
82%
Total Assessment$84,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,602+2.0%
2024$2,550+3.2%
2023$2,472+1.4%
2022$2,438+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 6295, Page 1484Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale
$109,903
DeedBook 4896, Page 229

Property Sale

Sale
$66,002
DeedBook 2590, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1989