Skip to content

1530 Brunswick Ave(Block 401 Lot 9)Lawrence Township, NJ 08648

Church/Charitable

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block401
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
85%
Improvement Value:$14,300
15%
Total Assessment$95,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$480+4.6%
2013$459+1.1%
2012$454+4.3%
2011$435+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 6030, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 5682, Page 53