Skip to content

Indiana Ave(Block 403 Lot 4)Lawrence Township, NJ 08648

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block403
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
78%
Improvement Value:$5,600
22%
Total Assessment$25,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$802+2.0%
2024$786+3.2%
2023$762+1.4%
2022$752+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 6298, Page 527Recorded8/31/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4588, Page 214

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 3138, Page 207