Skip to content

690 Puritan AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 1994

Property Information

Block408
Lot20.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
DescriptionWAREHSE
Dwellings1
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage1.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
10%
Improvement Value:$1,166,300
90%
Total Assessment$1,298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,231+2.0%
2024$39,426+3.2%
2023$38,218+1.4%
2022$37,685+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975