Skip to content

2 Alburtus CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$142,987
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block4104
Lot1
QualifierC019
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4103

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage983
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
11%
Improvement Value:$116,500
89%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,074+2.0%
2024$3,992+3.2%
2023$3,870+1.4%
2022$3,816+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$142,987
Sq Ft983DeedBook 6387, Page 1962Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$41,600
DeedBook 6334, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$48,780
DeedBook 2398, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1986