Skip to content

229 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block4201.03
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class29
DescriptionMARKET-PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,987
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,700
25%
Improvement Value:$248,900
75%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,273+2.0%
2024$10,067+3.2%
2023$9,759+1.4%
2022$9,623+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft1,987DeedBook 6587, Page 53Recorded4/10/2025

Property Sale

Sale
$386,925

From:

To:

Sq Ft1,987DeedBook 6290, Page 763Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$356,000
DeedBook 6062, Page 662

Property Sale

Sale
$410,500
DeedBook 5105, Page 99

Property Sale

Sale
$250,259
DeedBook 4026, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 2001