Skip to content

27 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 5, 2006

Property Information

Block4201.03
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class18
DescriptionSINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,720
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
24%
Improvement Value:$320,100
76%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+2.0%
2024$12,709+3.2%
2023$12,319+1.4%
2022$12,148+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 5402, Page 135

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4074, Page 283

Property Sale

Sale
$271,677
DeedBook 3838, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 2000