Skip to content

297 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block4201.03
Lot131
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class29
DescriptionPATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,987
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
27%
Improvement Value:$220,900
73%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,418+2.0%
2024$9,229+3.2%
2023$8,947+1.4%
2022$8,822+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,987DeedBook 6534, Page 1270Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,987DeedBook 6338, Page 1999Recorded8/27/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5717, Page 233

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 4846, Page 99

Property Sale

Sale
$223,210
DeedBook 3939, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 2000