Skip to content

329 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block4201.03
Lot147
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class29
DescriptionPATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,979
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
24%
Improvement Value:$262,500
76%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,719+2.0%
2024$10,505+6.8%
2023$9,836+1.4%
2022$9,698+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,979DeedBook 6385, Page 137Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 4803, Page 285

Property Sale

Sale
$311,506
DeedBook 4148, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 2001