Skip to content

47 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 4, 2003

Property Information

Block4201.03
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class18
DescriptionMARKET-SINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,702
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
31%
Improvement Value:$226,000
69%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,078+2.0%
2024$9,876+3.2%
2023$9,574+1.4%
2022$9,440+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4614, Page 133

Property Sale

Sale
$279,810
DeedBook 4074, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 2001