Skip to content

55 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Jul 2, 2007

Property Information

Block4201.03
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class18
DescriptionMARKET-SINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,708
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
25%
Improvement Value:$289,500
75%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,020+2.0%
2024$11,780+3.2%
2023$11,419+1.4%
2022$11,260+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$451,000
DeedBook 5669, Page 265

Property Sale

Sale
$419,900
DeedBook 4879, Page 165

Property Sale

Sale
$360,750
DeedBook 4428, Page 142

Property Sale

Sale
$289,176
DeedBook 3952, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 2000