Skip to content

67 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 21, 2006

Property Information

Block4201.03
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class18
DescriptionMARKET-SINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,300
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
25%
Improvement Value:$292,100
75%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,986+2.0%
2024$11,746+3.2%
2023$11,386+1.4%
2022$11,228+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 5400, Page 285

Property Sale

Sale
$303,465
DeedBook 3939, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 2000