Skip to content

103 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block4201.03
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class18
DescriptionMARKET-SINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,288
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
26%
Improvement Value:$281,100
74%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,735+2.0%
2024$11,500+3.2%
2023$11,148+1.4%
2022$10,993+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 6185, Page 805Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$312,610
DeedBook 4114, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 2000