Skip to content

113 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$453,000
Last Sale Date
Dec 19, 2016

Property Information

Block4201.03
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class18
DescriptionMARKET-SINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,355
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
24%
Improvement Value:$315,200
76%
Total Assessment$414,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,851+4.4%
2024$12,311+3.2%
2023$11,934+1.4%
2022$11,768+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$453,000

From:

To:

Sq Ft2,355DeedBook 6273, Page 755Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 4658, Page 140

Property Sale

Sale
$320,058
DeedBook 4106, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 2001