Skip to content

127 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block4201.03
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4205

Building Details

Building Class18
DescriptionMARKET-SINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,702
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
33%
Improvement Value:$198,200
67%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,213+2.0%
2024$9,029+3.2%
2023$8,752+1.4%
2022$8,631+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,702DeedBook 6455, Page 1359Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5592, Page 213

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5031, Page 211

Property Sale

Sale
$242,432
DeedBook 4413, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 2002