Skip to content

135 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block4201.03
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4205

Building Details

Building Class29
DescriptionMARKET-PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,011
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
25%
Improvement Value:$255,100
75%
Total Assessment$338,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,477+2.0%
2024$10,268+3.2%
2023$9,953+1.4%
2022$9,815+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,011DeedBook 6558, Page 1448Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5908, Page 42

Property Sale

Sale
$277,189
DeedBook 4294, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 2002