Skip to content

147 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block4201.03
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4205

Building Details

Building Class29
DescriptionMARKET-PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,003
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
24%
Improvement Value:$262,900
76%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,716+2.0%
2024$10,502+6.9%
2023$9,824+1.4%
2022$9,687+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,003DeedBook 6332, Page 202Recorded6/29/2018

Property Sale

Sale
$413,000
DeedBook 5535, Page 54

Property Sale

Sale
$286,017
DeedBook 4237, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 2002