Skip to content

17 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$497,000
Last Sale Date
Sep 22, 2005

Property Information

Block4201.03
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class18
DescriptionSINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,708
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$329,100
77%
Total Assessment$429,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,294+2.0%
2024$13,027+3.2%
2023$12,628+1.4%
2022$12,452+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$497,000
DeedBook 5203, Page 55

Property Sale

Sale
$292,484
DeedBook 3895, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 2000