Skip to content

189 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$248,947
Last Sale Date
Jan 4, 2002

Property Information

Block4201.03
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class29
DescriptionMARKET-PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,165
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
24%
Improvement Value:$261,200
76%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,614+2.0%
2024$10,401+3.2%
2023$10,083+1.4%
2022$9,942+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$248,947
DeedBook 4215, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 2002