Skip to content

195 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$250,653
Last Sale Date
Mar 25, 2002

Property Information

Block4201.03
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class29
DescriptionMARKET-PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,003
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
25%
Improvement Value:$250,700
75%
Total Assessment$333,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,344+2.0%
2024$10,137+3.2%
2023$9,827+1.4%
2022$9,690+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,653
DeedBook 4254, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 2002