Skip to content

207 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block4201.03
Lot91
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class29
DescriptionMARKET-PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,003
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
24%
Improvement Value:$260,400
76%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,629+2.0%
2024$10,417+3.2%
2023$10,097+1.4%
2022$9,957+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,003DeedBook 6444, Page 1819Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

Sq Ft2,003DeedBook 6174, Page 911Recorded7/18/2013

Property Sale

Sale
$258,287
DeedBook 4220, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 2002