Skip to content

168 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$114,637
Last Sale Date
Jan 8, 2007

Property Information

Block4201
Lot114
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4205

Building Details

Building Class29
DescriptionCOAH PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,196
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
14%
Improvement Value:$92,100
86%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,318+2.0%
2024$3,252+3.2%
2023$3,152+1.4%
2022$3,108+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$114,637
DeedBook 5557, Page 172

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 4275, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 2002