Skip to content

222 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block4201
Lot140
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class29
DescriptionPATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,979
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
25%
Improvement Value:$256,700
75%
Total Assessment$340,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,536+2.0%
2024$10,325+3.2%
2023$10,009+1.4%
2022$9,870+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$422,000

From:

To:

Sq Ft1,979DeedBook 6341, Page 1783Recorded9/19/2018

Property Sale

Sale
$423,000
DeedBook 5688, Page 14

Property Sale

Sale
$268,402
DeedBook 4103, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 2001