Skip to content

306 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$57,950
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block4201
Lot179
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class29
DescriptionCOAH PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,241
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
20%
Improvement Value:$57,200
80%
Total Assessment$71,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,215+2.0%
2024$2,171+3.2%
2023$2,104+1.4%
2022$2,075+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$57,950
DeedBook 4101, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 2001