Skip to content

320 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$62,288
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block4201
Lot185
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class29
DescriptionCOAH PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,026
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
25%
Improvement Value:$43,100
75%
Total Assessment$57,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,778+2.0%
2024$1,743+3.2%
2023$1,689+1.4%
2022$1,666+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$62,288
DeedBook 5671, Page 127

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 3992, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 2001