Skip to content

334 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 9, 2012

Property Information

Block4201
Lot192
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class29
DescriptionPATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,987
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
26%
Improvement Value:$227,200
74%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+2.0%
2024$9,305+3.2%
2023$9,020+1.4%
2022$8,895+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6154, Page 570

Property Sale

Sale
$247,659
DeedBook 3911, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 2000