Skip to content

342 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Jan 30, 2001

Property Information

Block4201
Lot196
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class29
DescriptionCOAH PATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,241
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
18%
Improvement Value:$65,400
82%
Total Assessment$79,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,469+2.0%
2024$2,420+3.2%
2023$2,346+1.4%
2022$2,313+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 4009, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 2000