Skip to content

64 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Mar 7, 2006

Property Information

Block4201
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class18
DescriptionSINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,727
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
31%
Improvement Value:$228,300
69%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,196+2.0%
2024$9,991+3.2%
2023$9,685+1.4%
2022$9,550+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$447,500
DeedBook 5331, Page 237

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4138, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 2000