Skip to content

90 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$657,500
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block4201
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4202

Building Details

Building Class18
DescriptionSINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,343
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
24%
Improvement Value:$305,000
76%
Total Assessment$401,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,432+2.0%
2024$12,183+3.2%
2023$11,810+1.4%
2022$11,646+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$657,500
Sq Ft2,343DeedBook 6522, Page 601Recorded5/8/2023

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6080, Page 792

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 4484, Page 265

Property Sale

Sale
$360,223
DeedBook 4075, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 2000