Skip to content

179 Spring Beauty DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1993

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Dec 11, 2009

Property Information

Block4403
Lot9.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,760
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
26%
Improvement Value:$359,300
74%
Total Assessment$485,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,044+2.0%
2024$14,743+3.2%
2023$14,291+1.4%
2022$14,092+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 6033, Page 712

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 4670, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1993