Skip to content

97 Denow RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1997

Last Sale Price
$422,750
Last Sale Date
Sep 3, 2009

Property Information

Block4501
Lot9.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,112
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,200
30%
Improvement Value:$268,200
70%
Total Assessment$383,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,878+2.0%
2024$11,640+3.2%
2023$11,283+1.4%
2022$11,126+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$422,750
DeedBook 6016, Page 385

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5369, Page 111

Property Sale

Sale
$224,633
DeedBook 3276, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1997