Skip to content

110 Federal City RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Date
Sep 13, 2001

Property Information

Block4502
Lot5.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
DescriptionDAY CARE
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage3,194
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
53%
Improvement Value:$261,700
47%
Total Assessment$561,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,401+2.0%
2024$17,053+3.2%
2023$16,531+1.4%
2022$16,301+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4130, Page 80

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 2541, Page 362