Skip to content

96 Denow RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1715

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block4601
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,590
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
32%
Improvement Value:$265,500
68%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,008+2.0%
2024$11,768+3.2%
2023$11,407+1.4%
2022$11,248+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft3,590DeedBook 6259, Page 1929Recorded8/25/2016

Property Sale

Sale
$736,900
DeedBook 5336, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1715