Skip to content

7 Polonia AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2004

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Jun 10, 2010

Property Information

Block4701
Lot17.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,854
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
22%
Improvement Value:$408,500
78%
Total Assessment$525,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,277+2.0%
2024$15,951+3.2%
2023$15,463+1.4%
2022$15,247+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000
DeedBook 6058, Page 755

Property Sale

Sale
$464,500
DeedBook 4882, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 2004