Skip to content

9 Polonia AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2004

Last Sale Price
$502,500
Last Sale Date
Mar 1, 2011

Property Information

Block4701
Lot17.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,754
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,200
23%
Improvement Value:$391,700
77%
Total Assessment$510,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,828+2.0%
2024$15,511+3.2%
2023$15,036+1.4%
2022$14,826+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$502,500
DeedBook 6097, Page 726

Property Sale

Sale
$474,990
DeedBook 4962, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 2004