Skip to content

51 Lawr-Penn Road A-4Lawrence Township, NJ 08648

Built 1976

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Apr 4, 2012

Property Information

Block4701
Lot4
QualifierC104
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
40%
Improvement Value:$67,500
60%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,485+2.0%
2024$3,416+3.2%
2023$3,311+1.4%
2022$3,265+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 6146, Page 1357

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 2492, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1976